Terpsichore

Thursday Morning – Part I

Novice – Mini Acro Group 8 yrs
πŸ… Jr. Acro Team – Excellence
.
Novice – Mini Jazz Group 7 yrs
πŸ₯‡Mini Elite Jazz Team- Excellence & 1st Place
.
Novice Jr. Tap Group 10 yrs
πŸ₯‡ Jr Tap Team – Superior & 1st Place
.
Novice Hip Hop Group 10 yrs
πŸ…Jr. Boys Hip Hop Team- Excellence
.
Novice Jr. Hip Hop Group 11 yrs
πŸ… Jr. 1B Hip Hop Team- Excellence
.
Novice Mini Hip Hop Group 8 yrs
πŸ… Mini Elite Hip Hop Team – Excellence
.
Part Time Teen Tap Solo 13 yrs
πŸ₯‡ Katherine Durand – Superior & 1st Place
πŸ₯ˆ Emily Odger- Superior & 2nd Place
.
Part Time Teen HH Solo 13 yrs
πŸ₯‡ Joshua Stagg – High Superior & 1st Place
πŸ₯ˆ Meleah Dyer – Superior & 2nd Place
πŸ₯‰ Makenna Speer- Superior & 3rd Place
πŸ… Krystina Lomatski- Superior & 4th Place
.
Part Time Teen HH Solo 14 yrs
πŸ…Christopher Borys- High Superior
.
Part Time Teen Musical Theatre Solo 13 yrs (Live vocals)
πŸ… Sophie Vermeylen – Superior
.
Part Time Teen Musical Theatre Solo 14 yrs (Live vocals)
πŸ₯ˆ Avery Sanderson – Superior & 2nd Place
.
Part Time Teen Lyrical Solo 13 yrs
πŸ… Aubrie Scrivens – Superior
.
Part Time Teen Lyrical Solo 14 yrs
πŸ₯ˆ Samara Semenchuk- High Superior & 1st Place
.
Part Time Sr Hip Hop 16 yrs
πŸ…Bentley Ali- High Superior
.
Part Time Teen Tap Duo/Trio 13 yrs
πŸ₯ˆ Trio – Katherine, Bailey & Angel- Superior
.
Part Time Teen HH Duo/Trio 13 yrs
πŸ… Duo – Lydia & Taliea – Superior
.
Part Time Teen Musical Theatre Duo/Trio 13 yrs
πŸ₯‡ Duo – Azora & Alegra – Superior & 1st Place
.
Part Time Teen Ballet Group 14 yrs
πŸ… Sr. Elite Ballet Team – Superior
.
Part Time Teen Jazz Group 14 yrs
πŸ₯ˆ Sr. Elite Jazz Team – High Superior & 2nd Place
.
⭐⭐⭐JUDGES SPECIAL AWARDS⭐⭐⭐
Jr. Hip Hop Boys Team by Mr. Justin “Out of this World” award for great concept, team work, and slow-mo

Joshua Stagg Hip Hop Solo by Mr. Lee ” 13 going on 30″ award for great, mature, intricate movement. Good technique & levels

Sophie Vermeylen MTLive Vocals by Ms. Brittany ” All You ” for clear, confident tone and great punctuation.

MT Duo (Azora Raposo & Alegra Raposo) by Ms. Brittany “Mass Perfection” award with special mention to going above and beyond to portray their characters despite the masks and outstanding performance quality.


Thursday (Part II)

What a great way to start our last virtual competition of the season. Congrats to all Thursday dancers & choreographers!

Novice Jr Hip Hop Solo 12 yrs
πŸ₯‡ Tunde Babalola – High Superior & 1st Place
πŸ₯ˆ Michael Dafnis- Superior & 2nd Place
πŸ₯‰ Lexi Micu – Superior & 3rd Place
.
Novice Jr Lyrical Solo 9 yrs
πŸ₯‡Emilie Firman – High Superior & 1st
.
Novice Musical Theatre 10 yrs
πŸ₯‡ Duo – Ryleigh Nior & Lhundyn Nior- Superior & 1st Place


Friday Part I

Day 2 Morning / Afternoon Results ⬇️

PT Jr Ballet Duo/Trio 10 yrs
πŸ…Duo (Caly & Makenna) – Superior
.
PT Jr. Tap Duo/Trio 11 yrs
πŸ₯‡Duo (Eve & Elliotte) – Superior & 1st Place
πŸ₯ˆ Duo (Calt & Danica) – Superior & 2nd Place
.
PT Jr. Tap Duo/Trio 12 yrs
πŸ… Trio (Peyton, Emily & Kennedy) – Superior
.
PT Jr. Acro Duo/Trio 11yrs
πŸ… Duo (Caly & Kennedy) – Superior
.
PT Jr. Jazz Duo/ Trio 9 yrs
πŸ₯‡ Trio (Makenna, Nevaeh, Sadie)- High Superior & 1st Place
πŸ₯ˆTrio (Carys, Danica, Madison) – Superior & 2nd Place
.
PT Jr. Jazz Duo/Trio 10 yrs
πŸ… Duo (Caly & Ella) – High Superior
.
PT Jr. Tap Group 12 yrs
πŸ₯‡ Elite Tap Team – High Superior & 1st Place
.
PT Jr Musical Theatre 12 yrs
πŸ₯‡ Jr. Musical Theatre Team- Superior & 1st Place
.
PT Jr. Ballet Group 9 yrs
πŸ… Jr. 2 Ballet Team – Superior
.
PT Jr. Ballet Group 12 yrs
πŸ… Inter Elite Ballet Team – Superior
.
PT Jr. Jazz Group 9 yrs
πŸ₯ˆ Jr. 2 Elite Jazz Team – High Superior & 2nd Place
.
PT Jr. Jazz Group 12 yrs
πŸ… Inter Elite Jazz Team- High Superior
.
PT Jr. Acro 11 yrs
πŸ… Elite Acro Team – High Superior
.
Comp Teen Ballet Solo 13 yrs
πŸ… Selene Nguyen – Outstanding
.
Comp Teen Tap Solo 13 yrs
πŸ₯‰ Julianna Larocque – Superior & 3rd Place
.
Comp Teen Tap Solo 15 yrs
πŸ₯‰ Signe MacNeil – High Superior & 3rd Place
.
Comp Teen HH Solo 14 yrs
πŸ₯ˆ Jace Stefanec- High Superior & 2nd Place
.
Comp Teen HH Solo 15 yrs
πŸ₯‡ Ella Almario- High Superior & 1st Place
.
⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
JUDGES SPECIAL AWARDS

Jazz Trio (Makenna, Nevaeh, Sadie) by Ms. Carly “Work” award with special mention to their togetherness

Ballet Solo (Selene Nguyen) by Ms. Lindsay “National Material Award” for wonderfully executed technique, strong ballet foundation, and impeccable quality & presence.

Great job to all dancers & choreographers !

*Reminder*: Categories with two or less routines do not get placed in their regular categories but are still eligible for overall standings. Stay tuned !


Friday Part II

Comp Teen Contemp Solo 13 yrs
πŸ… Emily Odger – High Superior
.
Comp Teen Contemp Solo 14 yrs
πŸ₯ˆ Ava Russell – High Superior & 2nd Place
.
Comp Teen Contemp Solo 15 yrs
πŸ… Madison Watkins – High Superior
πŸ… Taryn Pimentel – High Superior
.
Comp Teen Musical Theatre Live Vocals 13 yrs
πŸ… Sophie Vermeylen – Superior
.
Comp Teen Lyrical solo 13 yrs
πŸ₯‡ Selene Nguyen – High Superior & 1st Place
.
Comp Teen Lyrical Solo 14 yrs
πŸ… Danika Hapichuk – High Superior
.
Comp Teen Lyrical Solo 15 yrs
πŸ₯‰ Ella Almario – High Superior & 3rd Place
πŸ… Emma Lee Czarnecki – High Superior
.
Comp Teen Acro 14 yrs
πŸ₯ˆ Samara Semenchuk – High Superior & 2nd Place
.
Comp Teen Jazz 13 yrs
πŸ₯‡Selene Nguyen – High Superior & 1st Place
πŸ… Amelia Soriano – High Superior
.
Comp Teen Jazz 14 yrs
πŸ…Ava Russell- High Superior
.
Comp Teen Jazz 15 yrs
πŸ₯‡ Ella Almario – High Superior & 1st Place
πŸ…Emma Lee Czarnecki- High Superior
πŸ… Madison Watkins- Superior
.
PT Mini HH Solo 7 yrs
πŸ… Harlow Lanuza – High Superior
.
PT Mini Lyrical Solo 8 yrs
πŸ₯‡Raya Prokop – Outstanding
.
PT Jr Tap Solo 10 yrs
πŸ₯ˆJulie Hudson – Superior & 2nd Place
.
PT Jr Tap Solo 11 yrs
πŸ… Peyton Fecio – Superior
.
PT Jr. Tap Solo 12 yrs
πŸ… Kennedy Richard – Superior
.
PT Jr. HH Solo 9 yrs
πŸ… Lhundyn Nior – Superior
.
PT Musical Theatre Live Vocals 11 yrs
πŸ… Nathanael Raposo – Superior
.
PT Jr Jazz Solo 9 yrs
πŸ₯‡ Sadie Sinnock – High Superior & 1st Place
πŸ₯‰ Ella Malmquist- High Superior & 3rd Place
.
PT Jr Jazz Solo 10 yrs
πŸ₯‡ Makenna Lanuza – High Superior & 1st Place
πŸ₯ˆ Mara Raposo – High Superior & 2nd Place
πŸ₯‰Sierra Offel – High Superior & 3rd Place
.
PT Mini Jazz Duo/Trio 7 yrs
πŸ… Trio (Harlow, Callista, Raya) – High Superior

⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐
JUDGE’S SPECIAL AWARDS

Raya Prokop Lyrical Solo by Ms. Lindsay “The Technician” award with special mention to beautiful lines, extensions, & control.

Makenna Lanuza Jazz Solo by Ms. Lindsay “I Wanna be Your Friend” Award with special mention to her killer energy, killer technique, polished routine and overall talent.

Congratulations dancers & choreographers!


Saturday Part I

DAY 3 RESULTS ⬇️

COMP TEEN TAP DUO/TRIO
πŸ₯ˆ Trio (Bailey, Sofia & Danica) – Superior & 2nd Place
.
COMP TEEN HIP HO0 DUO/TRIO
πŸ₯ˆDuo (Bentley & Ella) – High Superior & 2nd Place
.
COMP TEEN CONTEMP DUO/TRIO
πŸ₯‡ Duo (Bentley & Ella) – Outstanding & 1st Place
.
COMP SR LYRICAL DUO/TRIO
πŸ₯ˆ Trio (Emma Lee, Dexter, Holly) – Outstanding & 2nd Place
.
COMP JAZZ TEEN DUO/TRIO 15 YRS
πŸ₯ˆ Duo (Madison & Ella) – High Superior & 2nd Place
.
COMP SR HIP HOP SOLO 16 YRS
πŸ₯‡ Bentley Ali – High Superior & 1st Place
.
COMP SR HIP HOP SOLO 18 YRS
πŸ… Jordan Pimentel – High Superior
.
COMP SR CONTEMP SOLO 16 YRS
πŸ₯‡Holly Zahedi – Outstanding & 1st Place
πŸ…Bentley Ali- Outstanding
.
COMP SR CONTEMP SOLO 17 YRS
πŸ… Esethu Gwinsta – High Superior
.
COMP SR LYRICAL SOLO 16 YRS
πŸ₯‰Holly Zahedi – Outstanding & 3rd Place
πŸ… Cassidy Burns – High Superior
πŸ… Bentley Ali- High Superior
.
⭐⭐⭐JUDGE’S SPECIAL AWARD ⭐⭐⭐

Tap Trio (Viva Las Vegas – Bailey, Sofia, Danica) by Mr. Thomas- with special mention to their team work & smooth/ fun transitions.


Saturday Part II

Day 3 Evening Awards ⬇️

COMP SR MODERN SOLO 16 YRS
πŸ…Cassidy Burns – High Superior
.
COMP SR JAZZ SOLO 16 YRS
πŸ₯‰Cassidy Burns – High Superior & 3rd Place
πŸ…Bentley Ali -High Superior
.
COMP JR BALLET SOLO 12 YRS
πŸ₯‡Olivia Hawley- High Superior & 1st Place
.
COMP JR HH SOLO 11 YRS
πŸ…Aaden Bhowani- High Superior
.
COMP JR LYRICAL SOLO 12 YRS
πŸ₯‡Olivia Hawley- High Superior & 1st Place
.
COMP JR JAZZ SOLO 11 YRS
πŸ… Peyton Fecio- Superior
.
COMP JR JAZZ SOLO 12 YRS
πŸ₯‡ Olivia Hawley- High Superior & 1st Place
.
COMP JR LYRICAL DUO/TRIO 12 YRS
πŸ₯‰Duo (Olivia & Selene) – High Superior & 3rd Place
.
⭐⭐⭐JUDGE’S SPECIAL AWARDS ⭐⭐⭐

Olivia Hawley “Baile Espanol” by Ms. Giulia with special mention to great technique and being the whole package.

Olivia Hawley “Love Fool” by Ms. Carly with special mention to her superb dancing, outstanding technique, and overflowing passion.

Aaden Bhowani “MJ” by Mr. Lee with special mention to attack, sharp movement & great facials.


Sunday Part I & II

Final day of our last competition of the season. Congratulations dancers and choreographers on an excellent representation of Winnipeg at the National Competition. Stay tuned over the next couple days for final showcase selections and overall awards.
.
Day 4 Results ⬇️
.
COMP JR BALLET GROUP 12 YRS
πŸ…Elite Ballet Team- Superior
.
COMP JR CONTEMP GROUP 12 YRS
πŸ…Elite Contemp Team – Superior
.
COMP TEEN HIP HOP GROUP 15 YRS
πŸ₯ˆExplosion Hip Hop Invitational – Superior
.
COMP TEEN ACRO GROUP 14 YRS
πŸ…Sr Acro Team – High Superior
.
COMP JR BALLET GROUP 9 YRS
πŸ₯‡ Pre Elite Ballet Team- Superior & 1st Place
.
COMP JR JAZZ GROUP 9 YRS
πŸ₯ˆ Pre Elite Jazz Team – High Superior & 2nd Place
.
COMP JR LYRICAL GROUP 9 YRS
πŸ₯‡ Pre Elite Lyrical Team- High Superior & 1st Place
.
COMP JR LYRICAL GROUP 12 YRS
πŸ₯‡ Elite Lyrical Team – Outstanding & 1st Place
.
COMP JR HH GROUP 9 YRS
πŸ… Jr. 1 Elite Hip Hop Team – Superior
.
COMP JR HH GROUP 12 YRS
πŸ₯‡ Elite Hip Hop Team- High Superior
.
COMP JR JAZZ GROUP 12 YRS
πŸ₯‡ Elite Jazz Team – Outstanding
.
COMP TEEN BALLET GROUP 15 YRS
πŸ… Explosion- Elite Ballet – High Superior
.
COMP TEEN TAP GROUP 15 YRS
πŸ₯ˆ Sr. Elite Tap Team – High Superior & 2nd Place
.
COMP TEEN HH GROUP 13 YRS
πŸ₯‡ Sr. Elite Hip Hop Team – High Superior & 1st Place
.
COMP SR HH GROUP 16 YRS
πŸ… Explosion- Elite Hip Hop Team – High Superior
.
COMP TEEN LYRICAL GROUP 15 YRS
πŸ… Explosion- Elite Lyrical Team – Outstanding
.
COMP TEEN JAZZ GROUP 15 YRS
πŸ… Explosion- Elite Jazz Team – Outstanding
.

πŸ… Sr. Elite Hip Hop Team – High Superior

⭐⭐⭐JUDGE’S SPECIAL AWARDS ⭐ ⭐⭐

Elite Lyrical Team (Your Song by Ms. Lindsay) received the “All the Feels” award with special mention to their emotions, textures, tones, and technique.

Jr. 1 Hip Hop Team (Sparks by Mr. Justin) received the “Hype” award with special mention to their great energy, fun movements and and age appropriate music.

Elite Hip Hop Team (Lakers by Mr. Justin) received the “Impact” award with special mention to their attack, hard hits, cool footwork, musicality, good formations & spacing.

Congratulations dancers & choreographers πŸ‘πŸ‘πŸ‘


Show Case Overalls

Thank you #ladafam for your endless support this past season. BIG thank you to everyone who supported our Competitive Dance Teams this past weekend. Here is a recap of @terpsichorecanada TOP 10 Overall routines. This means the routines below placed amongst the Top 10 scores across all genres & ages in their category. Congratulations dancers & choreographersπŸ‘

12 & Under Novice Solo
πŸ…6th Place Overall – Emilie Firman (Lyrical Solo by Ms. Jordan)
.
12 & Under Novice Group
πŸ… 5th Place Overall – Jr. Tap Team (What a Wonderful Night by Mr. Thomas)
.
12 & Under P/T Duo Trio
πŸ₯‡1st Place Overall- Nevaeh, Makenna & Sadie (Jazz Trio by Ms. Carly)

πŸ₯ˆ2nd Place Overall – Callista, Harlow & Raya (Jazz Trio by Ms. Lindsay)

πŸ₯‰3rd Place Overall – Ella & Caly (Jazz Duo by Ms. Tayler)
.
12 & Under P/T Solo
πŸ₯‡ 1st Place Overall – Raya Prokop (Lyrical Solo by Ms. Lindsay)
πŸ₯‰ 3rd Place Overall – Harlow Lanuza (Hip Hop Solo by Mr. Lee)
πŸ…4th Place Overall – Makenna Lanuza (Jazz Solo by Ms. Lindsay)
πŸ…5th Place Overall- Mara Raposo (Jazz Solo by Ms. Tayler)
πŸ…7th Place Overall – Sierra Offel (Jazz Solo by Ms. Lindsay)
.
13& Over PT Solo
πŸ₯‰ 3rd Place Overall – Bentley Ali (Hip Hop Solo by Mr. Lee)
πŸ… 10th Place Overall – Samara Semenchuk (Lyrical Solo by Ms. Rebecca)
.
12 & Under Junior Solo
πŸ…5th Place Overall – Olivia Hawley
.
13 – 16 Teen Solo
πŸ…5th Place Overall – Selene Nguyen
πŸ…9th Place Overall – Ella Almario
.
16 & Over Senior Solo
πŸ…7th Place Overall- Holly Zahedi (Ms. Tayler)
.
12 & Under P/T Large Group & Line Overall
πŸ₯ˆ2nd Place Overall- Inter Elite Jazz Team (by Ms.Lindsay)
.
12 & Under Comp Duo -Trio
πŸ₯‰3rd Place Overall- Olivia & Selene (Lyrical Duo by Ms. Lindsay)
.
12 & Under Comp Large Group & Line Overall
πŸ₯‡ 1st Place Overall – Elite Jazz Team (Ms. Lindsay)
πŸ₯ˆ2nd Place Overall – Elite Lyrical Team (Ms. Lindsay)
πŸ₯‰3rd Place Overall – Elite Hip Hop Team (Mr. Justin)
.
Grand Awards- Highest Hip Hop Award
πŸ†Sr.HH Team (Mr. Lee & Mr.Juan)
.
πŸ†12 & Under Regional Champions- Runner upπŸ†
– Elite Jazz Team (More by Ms. Lindsay)